חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הציונות הדתית ומדינת ישראל: ממשגיח הכשרות לנהג הקטר

מקוון
18/01/2024
20:00

מגוש אמונים לנוער הגבעות, מריאל-פוליטיק למשיחיות, מספסלי האופוזיציה למשרד ראש הממשלה. 

כיצד הפכו חובשי הכיפות הסרוגות מהציונות הדתית, המתנחלים עם הדובון והעוזי, להגמוניה הישראלית החדשה?

הסופר עמוס עוז זיהה את ראשיתה של התנועה הזו, מן השוליים אל ההגמוניה, כבר אחרי המהפך הפוליטי של 1977 והגדיר אותו במילים הבאות: “לא עוד פינה דחוקה בקרון המטב הדחוס והעָשֵׁן של הרכבת בתפקיד ‘משגיח הכשרות’, אלא התקדמות לעבר קרונו של נהג הקטר, תוך שאיפה ליטול חלק משמעותי בהנהגת המדינה בכל תחומי החיים.” (אביעד הכהן, “הציונות הדתית ראשית צמיחת או צניחת גאולתנו?”, 2021).

במשך שנים רבות היה מקובל לראות בציונות תנועה לאומית מודרנית בהובלת חילונים, אפיקורסים פורקי עול תורה ומצוות. אולם הציונות הדתית תמיד הייתה שם לצד בני העליה השנייה והמנהיגים החילונים של הזרם המרכזי בתנועה הציונית. 

עוד קודם לכן כמעט כל מבשרי הציונות היו רבנים אשר תפיסתם הפרוטו-הלאומית הייתה דתית באופן עמוק. המתח בין המשקל התיאולוגי של המושג “ציון” לבין חילוניות המעשה הלאומי המודרני הוא מהותי לציונות ומלווה את מדינת ישראל עד היום. 

תחת הנהגתם המסורתית של משה חיים שפירא, זרח והרפטיג ויוסף בורג הייתה המפד”ל לקול היוני והמתון ביותר בממשלתו של לוי אשכול במלחמת 1967. אולם בעקבות מלחמת ששת הימים הציונות-הדתית נולדה מחדש ונעה, כדברי עמוס עוז, מהפוזציה של משגיח הכשרות אל תפקידה החדש כנהג הקטר. אחרי מלחמת יום כיפור ב-1973הפכה הציונות הדתית לסמן הימני-ניצי בפוליטיקה הישראלית. תחת הנהגתו הרוחנית של הרב צבי יהודה קוק ובהנהגת תלמידיו המהפכנים הצעירים כזבולון המר וחנן פורת, הם יצאו להתנחל בחופי רצועת עזה, במדבר סיני ועל גבעות הטרשים של יהודה ושומרון בגדה המערבית.

מי את הציונות הדתית? מאז הקמת תנועת “המזרחי” של הציונים הדתיים ב 1902, דרך הרב אברהם יצחק הכהן קוק אשר עלה ארצה ב 1904 וכעבור 20 שנה ייסד את ישיבת מרכז הרב, ישיבת הדגל של הציונות-הדתית, זו שהניחה את המקף המחבר בין מסורת ישראל לציונות, ועד לבית היהודי בראשות נפתלי בנט, לימים ראש הממשלה הישראלי הראשון החובש כיפה סרוגה לראשו – אם כי בהיפוך אירוני של הגורל.

האם יש בכלל “ציונות-דתית” אחת שאפשר להתייחס אליה כמגזר לכיד וקוהרנטי? מה הסיפור של גוש אמונים, מה זה בעצם מועצת יש”ע ומה ההבדל בין התנחלות למאחז לגבעה לחוות רועים? איך הציונות הדתית עשתה את דרכה בהתמדה מהשוליים של התנועה הציונית להגמוניה החדשה של מדינת ישראל ומה אפשר להסיק מכך על העתיד?

שלושת המפגשים יתקיימו בין השעות 20:00-21:30 באופן מקוון. מחיר ההשתתפות בקורס הוא 150 ש”ח.

תכנית הקורס:

  1. 18.1.2024 ד”ר ערן צדקיהו: “הישן יתחדש והחדש יתקדש” – הציונות הדתית כחידוש? 

מה זה הציונות הדתית? בין האולטרה אורתודוכסיה לחלוצים החילונים. יהדות אירופה הגיבה למודרנה בשתי תגובות עיקריות: האחת חילון והשתלבות בחברה הכללית, ומנגד הסתגרות בד’ אמות ויצירת האולטרה-אורתודוקסיה המוכרת לנו כיום כיהדות החרדית. בין שני אלה קמה לה תנועה קטנה של יהודים שהיו גם דתיים וגם ציונים. לא מספיק ציונים בעיני הציונות החילונית ולא מספיק דתיים בעיני החרדים, הציונות-הדתית הייתה מראשיתה במשבר זהות וחיפשה את דרכה. בעקבות המהפכה הרוחנית, הדתית והלאומית שחולל הראי”ה קוק מצאה הציונות הדתית את מקוה והשתלבה במוסדות התנועה הציונית והמדינה. 

  1. 22.1.2024 – פרופסור ענברי – “כיצד מתמודדת הציונות הדתית המשיחית עם נסיגות טריטוריאליות?” 

ההרצאה תדון בדפוסים השונים שהתפתחו בקרב חוגי הציונות הדתית המשיחית כתוצאה מנסיגות ישראליות משטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים 1967. הנסיגות הטריטוריאליות נתפשו כאיום על מימוש החזון המשיחי וחייבו תגובה אידיאולוגית, תאולוגית ופוליטית.

פרופ’ מוטי ענברי הוא מרצה ללימודים יהודים באוניברסיטה של קרולינה הצפונית בפמברוק, ומתמחה בתולדות האורתודוקסיה היהודית. ענברי פרסם שישה ספרים ובניהם ‘פונדמנטליזם יהודי והר הבית’ (2008) ו Messanic Religious Zionism Confronts Israeli Terrirtorial Compromises (2012)   

  1. 25.1.2024 – ד”ר ערן צדקיהו: בין ממלכתיות לחתרנות – פוליטיקה, אלימות והגמוניה: מגוש אמונים לנוער הגבעות – תמורות באידיאולוגיה ובמעשה אחרי 1967. 

אחרי מלחמת 1967 הציונות הדתית נולדה מחדש. השטחים החדשים, ארץ ישראל השלמה, ובעיקר הגבעות של יהודה ושומרון, העניקו לציונות הדתית את ההזדמנות לבצע את המעשה החלוצי ברוח של תנועת העבודה לפני קום המדינה, רק שהפעם בשותפות עם אלוהים. אחרי מלחמת יום הכיפורים ב 1973 והקמת גוש אמונים ב 1974, נזרע זרע החתירה של הציונות הדתית להגמוניה החברתית והפוליטית בישראל. בד בבד, שם נזרע גם זרע הפורענות, החתרנות והטרור היהודי שהוביל להרג חפים מפגש, לרצח ראש ממשלה ולקריסת תהליך השלום עם הפלסטינים. 

לרישום מלאו הפרטים בטופס ונחזור אליכם
דילוג לתוכן