תפסקו לסתום את האף ותפקחו את העיניים

קמפיין ההתפקדות כבר יצא לדרך, “משנים מבפנים: סותמים את האף, נכנסים לפוליטיקה” זועקות הכותרות מכל עבר והליכודניקים ההחדשים יסבירו לכל שומע את ההגיון שמאחורי הסירחון. “ל-98% מאזרחי המדינה אין השפעה על זהות נציגיהם בכנסת! אם הרוב שכבר אינו דומם, יתפקד בהמוניו למפלגות ‘הדמוקרטיות’ המשוואה תשתנה והנציגים יתחילו לקחת בחשבון את המתפקדים החדשים (אותנו), ולא בבחירות לכנסת אלא בבחירות הפנימיות למפלגה, הפריימריז, ככה אני ואתה נשנה את השיטה.” הקמפיין החדש, שאת כמה מיוזמיו אני מכיר אישית, מעורר התפעלות, הרעיון קליט והמסר נשמע מצוין. למען הסר כל ספק אני תומך בקריאה להתפקד, אני חושב להתפקד בעצמי בביקורי הבא בארץ. אין תחליף לכוח פוליטי כדי להשפיע ולשנות, אינני יוצא נגד הקמפיין או נגד הקריאה למעורבות ולעשיה אולם ישנן כמה נקודות צורמות סביב קמפיין המתפקדים שברצוני להעלות.

חלק מחברי ומכרי אשר מגדירים את עצמם כאנשי שמאל התפקדו לאחרונה לליכוד. ובכן מה לשמאלני בליכוד? ליאור מאירי, שמאלני על פי הגדרתו וחבר ליכוד חדש, מסביר את ההגיון. “שמאל וימין מדיני זה עולם ישן ומסך עשן” מסביר מאירי, “הציבור החילוני, היצרני, הציוני והמשרת בצבא סובל מתת-ייצוג בכנסת. מיעוט בוחר בפריימריז, ומי שרוצה להשפיע” אומר מאירי “שילך לליכוד, כי הייא מפלגת השלטון ושם אפשר וצריך להשפיע.” במילים אחרות מאירי מבקש לשבור את “כלל הברזל של האוליגריכה“, דבר שספק בכלל אם הוא אפשרי, על ידי הנצחת הכוחות הקיימים.

דיבורו של מאירי קולח ומרשים והוא בקיא בנתונים, אולם כל זה לא משנה את העובדה שהליכוד היא מפלגה ימנית אשר נולדה מתנועת החירות, מהארגון הצבאי הלאומי (אצ”ל) ומתוך הרעיון הרוויזיוניסטי. למעשה בליכוד עדיין לא ויתרו על תביעת הבעלות על עבר הירדן המזרחי, שלא לדבר בכלל על יהודה ושומרון או על מדינה פלסטינית (האינטרס הציוני המובהק ביותר כיום). כלכלית הליכוד הינה מפלגה שמרנית קפיטליסטית וליברלית (במשמעות האירופאית של המילה), בכל הנוגע ליחסי דת ומדינה הליכוד הינה מפלגה מסורתית-דתית (ואיך אפר לשכוח את לחישת היו”ר על אוזן הרב כיצד בשמאל שכחו מה זה להיות יהודים). למעשה ביבי ולבני מתווכחים עדיין מתווכחים בינהם מי מייצג נאמנה את תורת זבוטינסקי.

למרות הכריזמה והקסם האישי שלו מאירי לא המציא את השיטה, בימין הדתי-משיחי כבר הבינו אותה מזמן. משה פייגלין הסביר לי אישית בהזדמונת כלשהי, בחיוך ובנועם, שכל מה שהוא מבקש זה לכונן מדינת הלכה יהודית בכל שטחי ארץ ישראל, זה הכל. פייגלין החליט לנסות ולקדם את המצע שלו בתוך הליכוד ולא במפלגת קצה “הזויה”. רבים מתומכיו התפקדו לליכוד ובפריימריז 2005 זכה פייגלין במקום השלישי בתנועה אחרי ביבי וסילבן שלום. בבחירות על ראשות הליכוד מ-2007 זכה פייגלין למקום השני(!!) אחרי נתניהו. אולם למרות ההישג המרשים פייגלין נותר נטע זר בליכוד, הוא אינו בשר מבשרה של התנועה. בשל השגיו המרשימים בפריימריז ראשי התנועה הכריזו עליו מלחמה (בראשות מקורבו של נתיהו אופיר אקוניס, מיוזמי “חוק החרם”) והוא נותר בשוליים ולא נבחר מעולם כחבר כנסת מטעם הליכוד.

במקרה הזה פייגלין הוא רק דוגמא, הנקודה היא שמעורבות פוליטית היא דבר חשוב, אולם אין היא באה לידי ביטוי בהתפקדות עיוורת למפלגות הדמוקרטיות הגדולות. בפוליטיקה יצליחו רק אלה שאוהבים להשתכשך במימיה ושעושים את זה טוב, לא כאלה שסותמים את האף ומנסים להלך בין הטיפות. הלובי היהודי האמריקאי או הכוח הפוליטי החרדי הם הוכחה ניצחת לכך ש
לא צריך רוב כדי לדעת לשחק את הקלפים שלך נכון, צריך להטמיע את כללי המשחק, לקפוץ ראש למים ולשחות כמו כריש. אין תחליף ליצירת בית פוליטי מתאים, שמאלני בליכוד או ימני בתנועות השמאל תמיד יהיו נטע זר וגורם שולי, בעוד שמי שנלחם על האינטרסים שלו בתוך מסגרת פוליטית ואידיאולוגית הכוללת את מכלול אמונותיו וערכיו יוכל להשפיע לאורך זמן. להבנתי הקריאה של מאירי לא נועדה לשנות את השיטה אלא דווקא קוראת להנצחתה. אם המוני צמחונים יתעקשו לאכול סלט במקדונלד אין בכך ערובה שהרשת תהפוך לצמחונית. כדי להצליח באמת על הצמחונים לעודד את המסעדות הצמחוניות ואת התעשיה הירוקה ולא לחזק את תעשיית הבשר על ידי רכישת מוצרי לוואי שוליים.

נקודה אחרונה לפני שאני צולל בחזרה לתזה שלי, בעולם המודרני המידע זורם במהירות הבזק, תקשורת ההמונים והרשתות החברתיות מעבירות חדשות בזמן אמת ישירות למכשיר הפלאפון החכם. החברה המודרנית רק מתחילה להבין כיצד לשלב בין ההתפתחות הטכנולוגית להתפתחות המוסרית והערכית האנושית. כיום אנחנו מצפים שהשינוי, למשל מהמחאה החברתית, יתחיל ביום שבו היא יצאה לרחובות ואם אפשר אז בלי לשנות השיטה ובלי להתאמץ יותר מידי. אולם כמו שלקח לשיטה שנים רבות להתקלקל (בהנחה שהיא לא מקולקלת מיסודה) אז גם בתהליך הריפוי יש להתאזר בסבלנות. בינתיים יש לחזק את הכוחות החופשיים והדמוקרטיים בחברה, יש לומר בקול גדול שהמחאה החברתית בישראל היא שמאל חברתי וכלכלי, אותו שמאל שהקים את המדינה, אותו שמאל שהשכיל להשתנות, גם אם באיחור, והבין שמדינה פלסטינית היא גם אינטרס ישראלי מובהק. יש לומר להמוני בני ישראל שכבר שנים הם מצביעים בניגוד לאינטרס הכלכלי שלהם מאחר ומוכרים להם איום קיומי בפיתה עם סחוג.

על מנת לשנות את השיטה צריך ללמוד, צריך לדעת, צריך להשקיע בחינוך ובעשיה מלמטה. התובנות יחלחלו באמת רק מתוך חווית החיים ומתוך האמונה בדרך. תתפקדו, אולם רק לבית הפוליטי הנכון. אם אתם לא מוצאים בית שכזה אז תקימו אותו מחדש. צריך לעשות היום כאילו אין מחר, ומנגד צריך להתמיד ולהתאזר בסבלנות.

5 thoughts on “תפסקו לסתום את האף ותפקחו את העיניים

  1. יתרה מזאת ההשוואה בין פייגלין לשמאלנים המתפקדים לליכוד היא לא סימטרית… פייגלין עוד איכשהו מגיע מעולם המושגים של הליכוד והוא נדחק החוצה על אף שהוא זכה במקום 2 בפריימריז. הוא לא גזר שום קופון על השגיו. אז לאיפה יגיעו המתפקדים השמלאנים בליכוד?כל מה שהם ישיגו זה החלשת פייגלין וחיזוק של ביבי וחבורתו – שהיא החבורה ששלטה בכיפה בשנים האחרונות בכל מקרה. זה פשוט לא יביא שינוי.

  2. אח, ברשותך אנסה בקצרה להאיר את נושא ההתפקדות באור אחר ומתוך הכרה קרובה של הרקע והפרטים מאחורי הקלעים גם של המהלך וגם של הנעשה בפוליטיקה בארץ וכפי שהיא משתקפת בשבועות האחרונים.אתה מציין את פייגלין, אמנם דוגמא קיצונית, אבל לדאבוננו זה סיוט שמתממש לנגד עייננו, ההשפעה של קבוצות אינטרס על הנעשה בכנסת היא אקוטית, אין דרך אחרת להסביר את הנתונים המרעישים וההתעלמות המוחלטת של מקבלי ההחלטות מאיתנו, הרוב הייצרני והשקט, עובדה שמקבלת משנה תוקף לאחר קיץ של המחאה החברתית הגדולה ביותר שהמדינה יידעה, התבשרנו על וועדה, שמענו עוד נאום וחצי, עוד הפחדות על מיתון/אירן/מצריים… ולמעשה נשארנו עם כלום, ייתרה מכך, רוב מהלכי החקיקה האנטי דמוקרטיים שאנו מתבשמים בהם חדשות לבקרים בחודש האחרון, מגיעים מפתחו של הלובי 'הפייגליני' בליכוד, כל אותם חטובלי/דנון/לוין ושות' נתמכים בשרים וח"כים שנשענים על אותם 12,000 מתנחלים שפייגלין פקד, הבינו את המשחק, ובזמן שאנחנועסוקים בהפגנות ואוהלים הם מייצרים פה מציאות חדשה ומאוד מטרידה.אמרת יפה, צריך להיות מעורבים במשחק הפוליטי, אני אומר יותר מזה (וזה אחרי שלקחתי חלק אקטיבי מאוד סקיץ האחרון), המחאה שלו לא רלוונטית בכלל אם לא נוכל לממש אותה בפועל, המשחק נקבע בכנסת ע"י ח"כים שמונעים אך ורק משיקולים אינטרסנטים, כדי לשנות את השיטה צריך להיות חלק מהשיטה.אין קריאה להתפקדות למפלגה מסויימת, כל לקיחה של מעורבות היא מקודשת (למרות שבאופן אישי ואחרי למידה ארוכה של המצב בשטח, ברור לי לחלטוין שכרגע ומתוך זה שאין כאן אופוזיציה אמיתית, הדג מסריח מהראש ,הליכוד היום וככל הנראה גם בשנים הבאות בשלטון ובראש צריך לטפל).אשתף גם, שניתן לראות כבר מהרגע הראשון שהמהלך מעורר את תשומת הלב שרצינו, חכ"ים בלחץ, חלקם כבר פנו אל 'הליכודניקים החדשים', המספרים הם כל כך שערורתיים שיספיקו 10,000 איש כדי להפוך לגוף משפיע ואפקטיבי שמשנה את פני המציאות, הרבה יותר מחצי מיליון שהפגנו בכיכרות.קצת גלשתי בתגובה ; ), אבל אני באמת מבין היום, שאין דרך אחרת, אנחנו חייבים להיות מעורבים (גם אם ע"י הקמה של תנועות חדשות, למרות שההיסטוריה מלמדת שעוד לא קמה תנועה מספיק מגובשת כדי לעשות את מה שצריך ולאורך זמן), זה מהלך מורכב, הוא מצריך חשיבה מחוץ לקופסא, אבל אנחנו חייבים לשחק את המשחק, להתחיל להשפיע, מבפנים

  3. הלינק שהבאת חשוב, ג'ו היקר, אבל הם הרי בבית הפוליטי הנכון מבחינתם בסה"כ… אנחנו צריכים להקים בית פוליטי אמיתי אשר יתן אלטרנטיבה לליכוד. זה הקטע! מעבר לזה – להבנתי, ואולי אני טועה, הקבוצה המחוקקת והחזקה בליכוד שאתה מציין, הם הלובי של ביבי ולא הפייגליני. כמו שאומר הגנוב ההוא מיצהר בוידאו ששלחת – הם הצד הניצי של החמנה הלאומי. אנחנו צריכים לחזק ממולם את הצד השפוי במחנה השמאל המרכזי ולא להתקוטט על השליטה בליכוד – שממילא אנחנו מסכימים (אני מניח) שהוא הרע – ולא במיעוטו…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s